Gimnastyka Korekcyjna

Sekcja Gimnastyki Korekcyjnej

 

Zapisy do Sekcji Gimnastyki Korekcyjnej prowadzone są pod adresem: gimnastyka.korekcyjna@wilanowskiewilki.waw.pl

W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost występowania wad postawy u dzieci. Statystyki są alarmujące – ponad 80 % dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup. Główną przyczyną tego stanu jest zmiana trybu życia – z aktywnego ruchowo na siedzący. Nasze dzieci od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych, a kiedy uwolnią się już od obowiązków najchętniej „odpoczywają” również w pozycji siedzącej – czytają, oglądają TV, grają na komputerze. Taki tryb życia ma negatywny wpływ na rozwój organizmu, powoduje osłabienie siły mięśni i obniżenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Konsekwencją tego jest pojawienie się zaburzeń postawy ciała, które nieleczone, z czasem pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych wad postawy. Rodzice muszą być świadomi, że jeśli lekarz stwierdził u dziecka wystąpienie wady postawy, to nie minie ona wraz z jego rozwojem. Z tych wad się nie „wyrasta”.
Bagatelizowanie najmniejszych nawet zaburzeń postawy u dzieci negatywnie wpływa na ich zdrowie i sprawność, a w przyszłości może przynieść bardzo niekorzystne w skutkach powikłania chorobowe: bóle kręgosłupa; bóle stóp, nóg i stawów biodrowych; pogorszenie funkcjonowania układu oddechowego oraz krążenia; dokuczliwe i długotrwałe bóle głowy; osłabienie sprawności i wydolności fizycznej; pogorszenie wentylacji płuc i utrudnienie dopływu krwi do mózgu.
Większość wad postawy to schorzenia nabyte, dlatego też należy im zapobiegać. Natychmiastowe korygowanie wcześnie wykrytej nieprawidłowości gwarantuje szybką poprawę i cofnięcie się zmian. Mamy zatem do zaoferowania ZAJĘCIA GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ, które mają na celu zapobieganie wadom postawy u dzieci  poprzez  dostarczanie im zorganizowanych form aktywności ruchowej  w wymiarze odpowiadającym ich wiekowi i możliwościom psychoruchowym. Jest to również niwelowanie już istniejących wad postawy ciała (np. plecy wklęsłe, okrągłe, koślawość kolan czy płaskostopie) wynikających z noszenia ciężkich plecaków, siedzącego trybu życia czy szybkiego wzrostu. Celem zajęć jest również  wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiadających za utrzymanie prawidłowej postawy ciała poprzez zabawy i ćwiczenia specjalistyczne. Zajęcia korekcyjne pozytywnie wpływają zarówno na motorykę dzieci, ale także na poprawę zdolności zapamiętywania, koncentracji uwagi czy spostrzegawczości.

anna-majchrzakZajęcia prowadzi Pani Anna Jastrzębska. Optymistyczna, kreatywna i tryskająca pozytywną energią nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 358 im. hetmana Jana Zamoyskiego w Warszawie. Absolwentka Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalnością „Wychowanie zdrowotne i korektywa”. Ukończyła studia magisterskie oraz doktoranckie na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.  Posiada wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej i sportowej oraz instruktora fitness.